Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe mieszkanie na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu gry i ciekawostek historycznych. To pole, jakie nie jest właściwie sympatyczne jak różne w Polsce, przecież jest znacznie do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o różnej historii, w którym nakładały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie uzyskały w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto zajrzeć Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, którym stanowi droga Sienkiewicza.

To pole historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest odpowiednio zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najwyższych mieszkań tego cudownego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest rzeczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na bliskie danie „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i charakteryzuje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to piękne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To prawdziwa brama miejska, która wzięła się do naszych czasów. By zobaczyć miasto z różnej strony warto zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i odprowadza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie ciężka, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze spotykają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania pracownika w współczesnym rejonie, datowane na moment paleolitu. Góry Świętokrzyskie to również miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i zapewnienia ludowe, znane są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to pole obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pole, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z dołami i labiryntami, lecz także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest więc jakiś z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Pałac jest wygodny dla turystów również bogata go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w której stał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym zajęciu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, stara wówczas piękna warownia otoczona bastionami, najtrudniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments