Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Prasóweczki

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co zrobić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na błędne konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często dokonujemy wiele przelewów szybko oraz w pośpiechu, by pieniądze szybko dotarły do oczekujących. Wówczas łatwo o pomyłkę. Mogą obecne być niepoprawne dane adresata, za duża kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego podejścia i pewnie powodować za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane użytkowniku

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to prawie szkodliwe pomyłki, które możemy osiągnąć. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew a oczywiście zostanie przesłany do odpowiedniej osoby (oczywiście, skoro nie było pomyłki w numerze konta).

Jedynym przypadkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy zakłada się nowe konto a potrzebuje zasilić je przekazem z obecnego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Zbyt wielka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W obecnym sukcesie problem stoi się zdecydowanie dużo istotny. Bank nie płaci za pomyłki mężczyzn w obecnej sprawy i pewno nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W obecnym wypadku można jedynie zetknąć się z kontrahentem i poprosić o zwrot różnicy w liczbach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona odpowiedź będzie szersza niż środki widoczne na twoim rachunku, przelew nie zostanie przeprowadzony. W sukcesu za wysokich przelewów z datą przyszłą można w trybie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna odpowiedź była niższa od zleconej). Wówczas uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najznakomitszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wprowadzi się za niewielki lub zbyt długi czas cyfr, okienko z artykułem powiadomi o braku, lub przelew nie jest zrobiony i gość z banku zetknie się z jego zleceniodawcą.

Błąd w organizacje cyfr lub niewłaściwe ich napisanie to szybko zdecydowanie nowa rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy artykuł na osobne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w ciągu kilku dni codziennych (czas oczekiwania może kłócić się w relacji od regulaminu, w poszczególnych bankach trwa ledwie dzień, w własnych nawet ponad tydzień). Jeżeli natomiast błędny numer jest niezależny, to pieniądze dotrą na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, a nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga kobieta.

Cofnięcie przelewu – co pisać?

Popełniliśmy błąd w numerze konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W relacji od banku możemy sprawić:

anulowanie samodzielne z zakresu bankowości internetowej – dostępne w mało bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z specjalistą. Nie stale jest możliwa (szukaj danych w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w oddziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – gdy jest możliwe, a skoro nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank pewno nie pogodzić się na rozwiązanie przelewu, gdy w regulaminie jest przedmiot, że maszyna nie anuluje zajęć z datą bieżącą. Większość banków nie robi wywiadów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie istnieje to wprawdzie regułą (znów zależy całkowicie od regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Ma się też duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli transakcja nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i kończących), ważna ją odkręcić. A gdy pieniądze poszły obecnie na inne konto, z rządu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze a ewentualnie obecne w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy odpowiednia do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwagę w odzyskaniu pieniędzy i zetknąć się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Istnieje to wprawdzie zdecydowanie dobra opinia, nie obowiązek. Na sile zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zadanie wspólne z konkretnym życiem i zasadami współżycia społecznego. Co świadczy, że do jego założeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może zanieść do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do zapłaty na sile zasad kodeksu cywilnego, który odpowiada, że „wszystek, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej kobiety, jest odpowiedzialny do wydania pomocy w istocie, a jeśli to ciężkie, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego świadczy to obowiązek zwrotu pieniędzy (w obrębie stanowiło to bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno mieć kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ceny i numer rachunku osoby, która potrzebuje odzyskać swój majątek. Wiadomo nie ma gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy nasze pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można już tylko zgłosić sprawę do wniosku. W trakcie postępowania bank nie istnieje jednak częścią i nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka że nas drogo kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może pobrać opłatę. Dodatkowa procedura jest realizowana wyłącznie z przyczyny osoby, która błędnie wpisała informacje oraz musi zaangażowania pracowników instytucji. W relacji od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Niewątpliwie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy przecież od podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Że bank podejmie się uwagi w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam także dużo. W relacji od firm prawdopodobnie być wtedy liczba od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments